Vše o záření a jak minimalizovat jeho účinky (3/3)

dr. Jockers

Pravidelný pohyb & cvičení

Pohyb a cvičení jsou pro vaše zdraví a celkovou pohodu extrémně důležité. Každý týden cvičte aspoň pětkrát po dobu min. 20-30 minut. Kombinujte aerobní pohyb (kolo, pěší turistika, trampolína) s posilováním a pohybem, který není z hlediska srdce příliš intenzivní (jóga, pilates, protahování).

Chytrá strategie spojující kardio s posilováním během krátkého cvičení je HIIT, intervalový trénink o vysoké intenzitě. Je ideální pro hodně zaneprázdněné lidi. Buďte aktivní každý den: choďte pěšky, zatančete si na svou oblíbenou píseň, protahujte se, hrajte si s dětmi a mazlíčky, choďte do schodů pěšky, pracujte na zahradě.

Hydratace

Bez solidní hydratace nelze dosáhnout optimálního zdraví buněk a energie. Dostatek vody umožňuje vyplavování toxinů, což je pro regeneraci těla z účinků záření nezbytné. Neváhejte investovat do kvalitního čisticího systému na vodu, abyste ulevili svému tělu od toxinů.

Klíčové tipy pro optimální hydrataci

 • pijte čistou nebo filtrovanou vodu (např. čističkou na bázi reverzní osmózy)
 • pijte hned po probuzení: do 20 minut po probuzení vypijte 0,3 – 0,5 l; zkuste si dát za cíl, že než něco sníte, vypijete litr vody
 • pijte průběžně, ale půl hodiny před jídlem nepijte nic. S hydratací začněte opět po 30 – 60 minutách po jídle
 • vodu si můžete ochutit steviovým kapkami: nemají žádné kalorie a většině lidí to tak chutná víc
 • používejte velmi kvalitní přírodní sůl, např. himálajskou, redmondskou či keltskou
 • když vás popadne hlad mezi jídly, zkuste se napít. Někdy je hlad převlečená žízeň.
 • omezte alkohol a kofein – do nějaké míry je konzumovat můžete, ale více než dvě porce alkoholu/kofeinu (kombinovaně) vás snadno mohou dehydrovat.
Radiation, Radiation Exposure: Causes, Symptoms and Support Strategies

Aktivace dráhy NrF2

Radiace může ve vašem organismu zesílit oxidační stres. NrF2 (NF-E2-related factor) je transkripční faktor, který kóduje specifický gen, jenž reguluje expresi sady antioxidantů a genů, které se podílejí na detoxikaci. Aktivuje se ve chvílích oxidačního stresu, kdy je jeho úkolem zlepšit expresi řady antioxidantů a jaterních detoxikačních enzymů fáze II, které napomáhají obnovení homeostázy.

Aktivace drah NrF2 nabízí četné příznivé účinky. Kupříkladu potenciálně redukuje riziko rakoviny, nemocí mozku, diabetu a hormonálních poruch. Jeho aktivaci napomáhají některé potraviny, například kurkuma, zelený čaj, granátové jablko, brokolicové výhonky a borůvky, které obsahují resveratrol.

Resveratrol & quercetin 

Resveratrol je léčivá látka, jež se nachází ve slupkách vinných hroznů a bobulovin. Působí antioxidačně, protizánětlivě a prospívá imunitě. Při studiích na laboratorních krysách poskytoval určitou ochranu před poškozením tenkého střeva ozářením.

Quercetin je flavonoid, který najdeme v některých druzích zeleniny, především v listové zelenině, v brokolici a v rajčatech, a v bobulovém ovoci. Vyznačuje se antioxidačními, protizánětlivými a imunitu podporujícími vlastnostmi. Výzkum ukázal, že může do určité míry poskytovat ochranu mozku před radiací.

Výše zmíněné studie sice proběhly jen na krysách, ale jejich výsledky jsou přesto slibné. Obě látky jednak chránily před ozářením a jednak disponují antioxidačními vlastnostmi, proto je lze doporučit.

Kurkumin & Boswellia 

Kurkumin nejspíš není třeba představovat. Jedná se o jedno z nejdetailněji probádaných koření s dobře známými protizánětlivými, antioxidačními a analgetickými vlastnostmi. Výzkum ukázal, že může působit radioprotektivně a snižovat citlivost organismu vůči záření. Pomáhá při radioterapii, při níž podporuje ničení nemocných buněk a chrání zdravé. Může též snižovat toxicitu radioaktivního záření.

Boswellia neboli kadidlovník bývá pro bylinářské účely k dispozici v podobě extraktu. Je silně protizánětlivý a bylo prokázáno, že tlumí růst nádorů při rakovině prsu.

Granátové jablko & sulforafan z brokolicových výhonků 

Granátové jablko je lahodné superovoce s mocnými antioxidačními účinky, které pomáhají vašemu tělu bránit se před účinky radiace. Popsal jsem je v tomto článku. Výzkum ukázal, že granátové jablko chrání myši před poškozením nervové soustavy ozářením. Tato poškození vedou k poruchám kognitivních funkcí a chování.

Brokolicové výhonky jsou také plné antioxidantů. Sulforafan, sirná sloučenina obsažená v košťálovinách, poskytuje organismu podporu při obraně před genotoxicitou, jež má původ v radiaci, a urychluje vyléčení z rakoviny. Opět se jedná jen o studie provedené na zvířatech, ale zároveň je třeba říci, že výsledky byly natolik přesvědčivé, že lze obě tyto superpotraviny doporučit k podpoře organismu proti záření. 

Na našem e-shopu najdete doplněk Bioactive Carbon Foundation, který obsahuje granátové jablko, extrakt z brokolicových výhonků, zelenou pšenici, borůvky, olivový list a další byliny podporující imunitu; toto vše je zkombinováno s bioaktivním uhlím a zeolitem, které detoxikují od radioaktivity.

12 zdravotních benefitů kyseliny fulvové (fulvinových kyselin):

 • udržuje zdravé vlasy, kůži a nehty
 • podporuje hormonální a elektrolytovou rovnováhu
 • podporuje krevní oběh a snižuje krevní tlak
 • tlumí bolest související s artritidou
 • umožňuje klidný spánek
 • pomáhá imunitnímu systému
 • zvyšuje energii a podporuje metabolismus
 • podporuje paměť, soustředění a schopnost analýzy
 • neutralizuje radiaci a snižuje její nepříznivé účinky
 • napomáhá odstraňování škodlivých toxinů
 • udržuje odpovídající úroveň zdravého stresu a nutričních látek v buňkách
 • snižuje úroveň chronického stresu
Radiation, Radiation Exposure: Causes, Symptoms and Support Strategies

Bioaktivní uhlík a zeolit 

Bioaktivní uhlík vzniká, když miliardy „přátelských“ mikrobů rozloží starý rostlinný materiál za přítomnosti kyslíku, čímž jej změní na hlínu plnou živin. Bioaktivní uhlík obsahuje extrakty fulvinových  a huminových kyselin rostlinného původu. Nabízí různé zdravotní benefity včetně detoxikace, přísunu antioxidantů, podpory mitochondrií a buněčné regenerace. Zeolity jsou minerály, které jsou nejlépe známy svou schopností čistit vodu a detoxikovat organismus.

Bioaktivní uhlík může vázat radioaktivní částice, například po jaderných katastrofách. Výzkum ukazuje, že zeolity mohou hrát důležitou roli při zbavování se radioaktivního odpadu. Produkty s bioaktivním uhlíkem podporují detoxikaci organismu od toxinů, jež se do něj dostaly z okolního prostředí, včetně těžkých kovů, a jsou fantastickým základem jakéhokoli detoxikačního protokolu. Zároveň je lze užívat průběžně, pro účely tělesné „údržby“.

Pár slov na závěr

Záření je přenos energie proudy vln nebo částic. Má mnoho forem včetně mikrovln, rádiových vln a rentgenového záření.

Zatímco nízká expozice záření je normální, opakované intenzivní působení či chronické působení záření o střední intenzitě zvyšuje riziko oxidačního stresu a poškození buněk s následnými zdravotními problémy. Řiďte se mými strategiemi přirozené podpory organismu, abyste dosáhli tělesné regenerace a zlepšili si zdraví.

Pokud chcete pracovat s funkčním zdravotním koučem, doporučuji tento článek, kde získáte výborné tipy, jak najít skvělého kouče. U nás na klinice nabízíme i dálkové poradenství zaměřené na funkční medicínu.

 Zdroj

Napsat komentář