Praktické tipy k lokálnímu užívání DMSO
A Midwestern Doctor
Zásady bezpečnosti
Pro případ, že patříte k tom drobnému procentu lidí (konkrétně je to 1 osoba ze 2 000), kteří jsou na DMSO alergičtí, před prvním použitím si udělejte kožní test snášenlivosti. Pokud se na vybraném místě ani po 24 hodinách neobjeví zarudnutí ani otok (svědění a brnění je normální), můžete pokračovat v užívání přípravku. Kdyby se však přece jen po nanesení dostavil pocit svírání v hrdle a horší dýchání, DMSO smyjte (zvlášť dobře to jde u tekutého, s gelem je to těžší), užijte antihistaminikum a případně kontaktujte lékaře.
Další věc: je známo, že DMSO do těla vtahuje všemožné látky, s nimiž se na kůži dostane do kontaktu. Bakterie jsou na tohle velké, ale například pesticidy (třeba po práci na zahradě) mohou být problém. Dávejte si pozor na následující (potenciální) toxiny:
•syntetická textilní vlákna (jejich obsah v krvi mít nechcete)
•šperky (protože DMSO reaguje s kovy, jako je hliník, měď, železo, nikl nebo cín, ale ne se zlatem nebo stříbrem). Vzhledem k tomu, že většina šperků tyto kovy obsahuje, je nejlepší, aby se kovy nedostaly do kontaktu s danou oblastí a abyste si omyli kůži, na které se nacházely.
•opalovací přípravky (často obsahují toxické chemikálie).
•chlorovaná voda (DMSO si aplikujte až po odchodu z bazénu či vířivky a důkladném osprchování).
• benzín (který se vám může dostat na ruce při tankování)..
Vždy je rozumné pečlivě si omýt oblast, kam si budete DMSO nanášet.
Jakmile DMSO zaschne (což trvá asi 20 minut), je naštěstí mnohem méně schopen vtahovat cokoli do těla.
Při nákupu DMSO je třeba brát v úvahu dva hlavní faktory:
–Čistota – v ideálním případě by měla být co nejvyšší. Naštěstí na rozdíl od dob „prohibice“ DMSO (kdy byli lidé nuceni shánět průmyslové produkty, které téměř jistě obsahovaly kontaminanty – i když překvapivě nevím o žádných významných zdravotních problémech vyplývajících z nekvalitního DMSO) je nyní možné snadno získat výrobky vyznačující se vysokou čistotou.
–Nádoba – ideálně by měl DMSO být uchováván ve skleněné nádobě. Ačkoli existují plasty „odolné vůči DMSO“, tak než abych se snažil zjistit, zda je tomu u každého výrobku skutečně tak, kupuji prostě DMSO, který je ve skleněných nádobách. U gelů je to menší problém (protože je menší šance, že se DMSO dostane do kontaktu s plastovými okraji nádoby). Obecně se doporučuje uchovávat DMSO mimo dosah slunečního záření, protože UV záření postupně zhoršuje jeho kvalitu, ačkoli jsem nikdy nezjistil, jak rychle a do jaké míry.
DMSO lokálně
DMSO k lokální aplikaci typicky koupíte ve formě čisté tekutiny, čistého gelu, míseného gelu (často a aloe vera; lze si vyrobit doma z čistého, aspoň 99,5% DMSO) nebo kuličkového rolleru.
Hlavní výhodou gelu je to, že nenadělá nepořádek, nestéká. Na druhé straně se pomaleji vstřebává (tudíž není vhodný pro akutní stavy, např. mrtvici), což je ovšem dobré, pokud potřebujete DMSO dodávat do tkání pozvolna. Gely jsou také méně silné než tekutina. Gel vtíráme do kůže, dokud na ní nezůstane jen tenká vrstvička.
Osobně mám s gely menší zkušenosti, protože dávám přednost tekuté formě. Tu lze aplikovat rozprašovačem, vatovou tyčinkou (vata ideálně z biobavlny) nebo štětečkem z přírodních štětin, případně prostě pomocí prstů. Štětcem lze DMSO na dané místo nanášet ťukáním, což doporučuji lidem, kteří DMSO těžko snášejí.
Než si na ošetřenou kůži cokoli dáte, včetně oblečení, vždy počkejte, dokud DMSO zcela nezaschne.
Několik zajímavých triků:
•Pomozte si gravitací – např. si DMSO aplikujte na záda a lehněte si na břicho. Takhle se snáze vsákne.
•Použití ultrazvuku k nasměrování DMSO do těla. Tuto myšlenku jsem získal od Mortona Walkera, který používal DMSO jako spojovací článek mezi sondou a tělem a poté namířil ultrazvukovou sondu na cílovou tkáň v těle (např. na patní ostruhu) a současně sledoval, jak se tkáň mění, když DMSO proniká do tkáně – u všech těchto případů zaznamenal vynikající výsledky. Bohužel jsem neměl zdaleka tolik času, kolik bych si přál, abych tento přístup vyzkoušel, takže jsem na něj stále nesmírně zvědavý.
• DMSO můžete zejména v kritických situacích nanést na kůži nad tepnu, která přímo prokrvuje cílovou oblast (např. můžete jej aplikovat na záda nad plicní tepny, když dotyčný leží obličejem dolů – to jej pomůže přivést do plic; nebo nad krční tepny, abyste DMSO přivedli do mozku – což je užitečné při mrtvici).
• Než si začnete aplikovat DMSO na větší plochy, začněte s malými plochami, protože tak získáte přehled, kolik DMSO je pro vás vhodné, a nepředávkujete se. Zároveň je nutno podotknout, že některé stavy reagují pouze na aplikaci DMSO na velkou velkou plochu kůže.
Menší oblasti, například prsty postižené artritidou, lze do DMSO přímo namáčet.
Dávkování DMSO
Podávání DMSO je určitým uměním – musíte přijít na nejlepší způsob, jak látku použít individuálně u každého pacienta, se kterým pracujete. Někteří lidé budou reagovat na 70% roztok DMSO, ale může se u nich objevit mírná vyrážka, takže musíte koncentraci trochu zeslabit. U závažnějších stavů se můžete rozhodnout roztok naopak posílit. Někdy lokální aplikace není řešením. Je třeba použít injekce – nebo možná smíchat DMSO s jiným lékem.
U některých pacientů funguje lokální aplikace DMSO poměrně dobře, pokud je koncentrace dostatečná – jako ideální se jeví 70 %. Jiným pacientům však zpočátku více prospívají podkožní injekce, přičemž lokální podání slouží jako podpora. Každopádně jsme na klinice zjistili, že nejlepších výsledků s DMSO dosáhnete, když ho použijete hodně a aplikujete ho nejen na zanícené místo, ale hojně i okolo.
V případě akutní bolesti, jako je těžký výron nebo popálenina, aplikujeme DMSO až každé dvě nebo tři hodiny.—Stanley Jacob, MD
Poznámka: k určení optimální dávky a způsobu podání DMSO často používáme svalové testování.
Obecně se doporučuje začít s nízkou koncentrací a malou plochou a poté postupně navyšovat. DMSO však obecně není toxický a znám spoustu lidí, kteří prostě bez nějakého dlouhého přemýšlení vzali 90-100% DMSO (který byl navíc dlouho skladován v plastové nádobě) a hojně si ho nanesli na kůži, načež neměli sebemenší reakci a cítili se skvěle. I tak je nejlepší začít s malou plochou, a pokud se nedostaví kýžená reakce, potřít větší plochu.
Poznámka: kromě toho, že lidé DMSO postupem času stále lépe snášejí, často ho s postupující léčbou k dosažení požadovaného účinku potřebují čím dál méně.
Několik informací ke koncentracím.
•10%— často nefunguje nebo funguje jen velmi málo. V některých případech však dochází k určitému zlepšení (což bylo prokázáno v testech).
•50%— tato koncentrace se často používá v klinických studiích a zdá se, že je účinná.
•60%— tuto koncentraci autoři zaměření na DMSO někdy doporučují, ale méně často než vyšší nebo nižší koncentrace.
•70%— považována za nejnižší koncentraci, jež se dokáže rychle vstřebat do organismu, a tím výrazně zvýšit pravděpodobnost pozitivního vyústění kritických stavů (např. mrtvice). Mnoho autorů v oblasti DMSO nyní doporučuje nikdy nepoužívat vyšší koncentraci než 70% (a z tohoto důvodu mnoho prodejců prodává 70% tekutý DMSO).
•90%—to je dávka, při které se u lidí začínají častěji objevovat kožní reakce. Protože však oproti 80 % nabízí minimální přínos, postupně se od ní ustoupilo.
•100%— i když se to nedoporučuje, tuto dávku často používám a neměl jsem s ní nikdy žádné problémy (protože nejsem vůči DMSO přecitlivělý).
Mnoho produktů DMSO na trhu má 70% koncentraci. Pokud plánujete lokální aplikaci DMSO, buď si pořiďte takovýto produkt, nebo začněte se 100% a velmi pečlivě řeďte. Navíc, většina lidí sice snese 70 %, ale možná by bylo rozumné ujistit se, že nepatříte k obzvlášť citlivým osobám; začal bych s 20% koncentrací, ujistil se, že to tělu vyhovuje, a pak postupně navyšoval (např. 20 %, 40 %, 50 %, 60 %, 70 %). Pokud nezaznamenáte žádné účinky ani při 70 %, zvyšovat na 90 %.
Individuální koncentrace DMSO jsou ovlivňovány i dalšími faktory:
• Někteří jedinci jsou na DMSO citlivější, a proto vyžadují nižší koncentraci DMSO (např. osoby s přecitlivělostí na chemikálie). Opakovaně se potvrzuje, že osoby se světlou pletí nebo se zrzavými vlasy bývají citlivější na vyšší koncentrace DMSO, a proto potřebují nižší (např. místo 70% jen 50%).
•Čím výše aplikujete DMSO, tím by jeho koncentrace měla být nižší. Z tohoto důvodu se obvykle pod úrovní pasu používají vyšší koncentrace (např. 60-80 %), nižší koncentrace pak v horní části těla (např. 40-70 %) a nejnižší na hlavě a zejména na obličeji (např. 30-50 % a nikdy ne více než 70 %). Navíc záhyby na těle (např. podpaží) bývají o něco citlivější než okolní tkáně a při práci s otevřenou ránou se obecně doporučuje 30-60% koncentrace.
• Citlivost na DMSO se může měnit v závislosti na hladině estrogenu, takže pokud jste žena v plodném věku a všimla jste si, že vám DMSO v různých fázích měsíce funguje různě, zkuste se zamyslet nad případnou souvislostí se svým menstruačním cyklem.
A konečně, u chronických stavů má DMSO tendenci působit lépe, pokud se neužívá každý den, tj. v jeho užívání děláte pravidelné přestávky (např. užíváte pouze v týdnu, ale o víkendu ne).
Poznámka: ačkoli je DMSO obecně bezpečný přípravek, jeho lokální užívání je bezpečnější než perorální, takže se obecně doporučuje začít s lokální aplikací a na perorální přejít pouze na doporučení lékaře.
Ředění
Protože DMSO váží o něco více než voda (1 ml DMSO je 1,1 g, zatímco 1 ml vody je 1,0 g), je třeba trochu počítat, abyste s ním získali přesnou koncentraci (např. kdybyste chtěli 10 ml 50% DMSO a začali se 100% DMSO, smíchali byste 4,55 ml DMSO s 5,44 ml vody). Složitost takovýchto výpočtů ještě roste, když neředíte úplně čistý DMSO (např. kdybyste chtěli 10 ml 50% DMSO a měli k dispozici 70% DMSO, smíchali byste 4,67 ml DMSO s 5,33 ml vody).
Ve skutečnosti to však nemusí být tak složité, protože:
•Jde o to, zjistit, jaká dávka vám zabírá a přitom ji dobře snášíte – nejde o dosažení nějakého přesného poměru.
•Při lokální aplikaci je mnohem větší prostor k experimentování s různými koncentracemi a dávkami než dejme tomu při nitrožilním podání DMSO.
Z tohoto důvodu se domnívám, že je vhodné považovat DMSO za přípravek o stejné hmotnosti jako voda a podle toho jej ředit (např. chcete-li 50% DMSO, vezmete 100% DMSO a zředíte jej stejným dílem vody), dokud se vám nepodaří určit dávku, která vám bude nejlépe vyhovovat. V mnoha případech to bude znamenat, že prostě vezmete 70% DMSO, pak ho smícháte se dvěma díly vody a uvidíte, jak na to budete reagovat; následně ho smícháte s jedním dílem vody, uvidíte, jak budete reagovat, a posléze, pokud to pro vás bude stále snesitelné, použijete 70% DMSO bez ředění (což je koncentrace, kterou nakonec bez problémů používá většina lidí).
Poznámka: při smísení DSMO s vodou vzniká teplo, nelekněte se.
Kožní reakce
Hlavním problémem při lokální aplikace DMSO bývá podráždění kůže (např. zarudnutí, svědění nebo pálení). Takováto reakce je obvykle dočasná a brzy mizí (a často se s dalšími dávkami DMSO zmírňuje), ale vyšší koncentrace DMSO nanášené v průběhu času na stejné místo mohou vést k šupinatění kůže. Pro malý počet pacientů bývá kožní reakce nesnesitelná (proto v každé ze studií, které jsem uvedl v souvisejícím textu, několik lidí odstoupilo), ale k tomu obvykle dochází spíše u 90% než u 70% koncentrace.
V takovém případě je nejlepší použít nižší koncentraci a nanést pokud možno na jiné místo (což v mnoha případech z praktických důvodů nepůjde). Každopádně DMSO nějaké pocity vyvolává téměř vždy, ať už se jedná o pocit tepla, znecitlivění, pulsování nebo mírné píchání. Je tedy velmi důležité odlišit normální pocity po aplikaci DMSO od skutečného podráždění. S trochou cviku se to pro vás stane samozřejmostí.
Poznámka: Domnívám se, že některé z pocitů, které lidé dočasně pociťují po lokálním podání DMSO, jsou způsobeny dočasným zablokováním vedení v impulsů malých nervových vláknech.
DMSO při konkrétních zdravotních problémech
Poznámka: u nás si protokoly upravujeme na základě svalového testování, které nám pomůže určit nejvhodnější koncentrace pro daného pacienta.
Akutní burzitida ramene – lepší výsledky často přináší potřít širší oblast (např. od místa těsně pod uchem do poloviny paže a také přední část hrudníku až k bradavce a na zadní straně nad lopatkou).
Akutní namožení zad a krku – v obou případech je také nutné pokrýt širokou oblast (např. u dolní části zad od dolní části žeber po SI (sakroiliakální, tzv. esíčka) klouby a dolní část křížové kosti, v případě krku od spodní části lebky po ramena, včetně obou stran krku, nad zdvihači hlavy.
Akutní poranění – V závažnějších případech je kromě přímé aplikace DMSO velmi účinné aplikovat DMSO také na širší oblast v okolí zranění (např. při podvrtnutí kotníku pokryjte celou nohu, kotník a pokračujte až pod koleno).
Artritida – přesný protokol pro léčbu artritidy se může lišit v závislosti na pacientovi (např. u těžších případů se někdy používají injekce nebo perorální podání a v nejhorších případech, kdy je nutná vysoká dávka, se používají infuze). Obvykle platí zde uvedená pravidla a postačí jedna lokální aplikace denně (případně 2-3, což platí pro těžší případy nebo náhlé zhoršení chronického problému). Navíc:
•Některým pacientům (zejména s artritidou) dělá dobře, když současně s DMSO užívají MSM (rozkladný produkt DMSO, který se bere na klouby) nebo glukosamin sulfát.
• Osteoartróza kolen někdy reaguje lépe, pokud se DSMO nanáší trochu dál od kolene (např. 15 cm nad horní část čéšky a 15 cm pod spodní část čéšky).
• Revmatoidní artritida rukou – lokální aplikace DMSO na celou ruku až k lokti nebo namáčet ruku přímo do DMSO (v tomto případě je obvykle nutná nižší koncentrace).
•Protokoly na léčbu pomocí DMSO zpravidla umožňují snížit dávku léků na artritidu, přičemž se po snížení dávek těchto léčiv stav pacienta zlepší.
Puchýře – nejlépe reagují na 60-75% DMSO.
Ekzém (atopická dermatitida) – někdy lze rychle zklidnit pomocí 40-65% roztoku DMSO.
Dna – DMSO (75-80%) zpravidla působí lépe na akutní než chronickou dnu (v těchto případech přináší rychlou úlevu), ale může pomoci i v chronických případech.
Migrenózní bolesti hlavy – DMSO funguje nejlépe, pokud se aplikuje při prvních příznacích migrenózní bolesti hlavy (prodrom), kdy by se měl 50% DMSO nanášet na hlavu a krk (např. jeden autor doporučuje přiložit nanést DMSO na spánky, mezi oči na čelo, na zadní stranu krku, na krk a na oblast jater v množství přibližně 1 čajové lžičky každou hodinu po dobu maximálně tří hodin).
Poznámka: u migrény si obvykle všímáme, že v prodromální fázi fungují prostředky na zlepšení mozkového krevního oběhu (např. pití nápoje pro zlepšení potenciálu zeta, tzv. zeta aid).
Syndrom neklidných nohou – v mnoha případech lze syndrom neklidných nohou řešit lokální aplikací DMSO na velké plochy (čisté) kůže na nohou před spaním (obvykle v koncentraci 60-80 %) pomocí štětce nebo spreje. Některým lidem se navíc osvědčila lokální aplikace hořčíkového oleje.
Jizvy – pravidelné potírání jizev 60-75% DMSO jednou denně může vést k jejich postupnému změkčení a odstranění.
Problémy s páteří – protože DMSO dokáže proniknout do pojivového obalu meziobratlových plotének, bývá velmi užitečný při potížích s ploténkami. Problémy v této oblasti obvykle příznivě reagují na každodenní aplikaci 70 % DMSO přímo na postiženou část páteře. V závažnějších případech lze přidat také vnitřní užívání DMSO, které uspíší proces hojení. Někteří lékaři (propagoval to např. Stanley Jacob) navíc podávají DMSO injekčně přímo do blízkosti postiženého místa.
Spáleniny od slunce – nejlépe reagují na jemné postříkání 30-60% roztokem DMSO (někdy je potřeba postříkat znovu o 3-5 hodin později).
Neuralgie trojklanného nervu – v ideálním případě začněte lokální aplikací na místě, které vás bolí. V mnoha případech se nicméně podaří dosáhnout dobrých výsledků až díky aplikaci na celou postiženou stranu hlavy a krku.
Díky za sdílení informací o DMSO 👍